Polacy w swoich zakupach na rynku wtórnym preferują auta niemieckie, więc te samochody najczęściej padają łupem złodziei.

Co prawda, w porównaniu do 2004 roku liczba kradzieży samochodów w roku ubiegłym spadła o 62 proc., ale i tak sięgnęła ponad 14 tysięcy. Jak wynika z opracowania Komendy Główną Policji, zorganizowane grupy przestępcze w ubiegłym roku najczęściej brały na cel auta najbardziej popularne w naszym kraju – Volkswageny Golfy i Passaty oraz Audi A4 i A6.

W poszczególnych województwach złodzieje specjalizują się w konkretnych markach. Przykładowo w Warszawie i jej okolicach, gdzie doszło do największej ilości kradzieży (3222 zgłoszenia), najczęściej kradziono Toyoty. Natomiast w Łodzi, ofiarami złodziei padały głównie Volkswageny i – co ciekawe – Fiaty Panda.

W przypadku kradzieży auta, jedynym skutecznym sposobem na zabezpieczenie się przed stratą finansową jest wykupienie polisy autocasco.

Wbrew pozorom, dodatkowe ubezpieczenie nie musi być drogie. Nawet jeśli kierowca nigdy wcześniej nie posiadał ubezpieczenia AC, ale ma np. zniżki na OC za bezszkodową jazdę, w niektórych towarzystwach przejdą one z OC na AC.

Z analizy polis autocasco, wynika, że ceny takiego samego AC w różnych towarzystwach mogą różnić się blisko o 2 tysiące złotych. Przykładowo stawki dla 40-letniego kierowcy, posiadającego prawo jady od 15 lat, bezszkodową historię, kupującego AC od 4 lat. Różnice w zależności od ubezpieczyciela występują we wszystkich miastach. Ubezpieczenie AC wykupione dla Volkswagena Golfa w Warszawie może kosztować 1574 zł, bądź 721 zł. Kierowcy Passatów mogą zaoszczędzić 1171 zł (ceny wahają się w granicach od 1657 zł do 2828 zł). Kierowcy Audi na porównywaniu stawek u poszczególnych ubezpieczycieli mogą zyskać najwięcej, bo na najtańszej ofercie zyskują w porównaniu do najdroższej 1626 zł w przypadku ubezpieczania modelu A4 i aż 1934 zł dla modelu A6. Z kolei stawki AC dla Toyoty Corolli wahają się od 1948 zł do 998 zł, co daje 950 zł różnicy.

Ceny ubezpieczenia AC w Gdańsku kształtują się bardzo podobnie jak w Warszawie, a ich różnice u poszczególnych ubezpieczycieli nierzadko wynoszą więcej niż najtańsza dostępna oferta AC. Posiadacze Golfów, jeśli wcześniej nie porównają ofert, mogą przepłacić o 623 zł, kierowcy Passatów o 1079 zł, a kierowcy Audi A4 i A6 odpowiednio o 1104 zł i o 1312 zł.

Nie inaczej jest we Wrocławiu, chociaż tu kierowcy za najbardziej atrakcyjną ofertę autocasco dla Golfa zapłacą taniej niż mieszańcy Pomorza i Mazowsza. Najtańsza cena jego polisy wynosi 682 zł, najdroższa – 1394 zł. Podobnie w przypadku AC dla Passata i Audi A4. Jeśli nie porównamy ofert, możemy przepłacić odpowiednio: 811 zł i 1307 zł.

Mieszkańcy Kielc od lat mogą cieszyć się niższymi niż w innych miastach wojewódzkich cenami za ubezpieczenia komunikacyjne. Dotyczy to całego przedziału cenowego, zarówno najtańszych jak i najdroższych cen AC. Dobrowolna polisa dla Golfa może kosztować tu od 577 zł do 1237 zł. Za pakiet AC dla Passata zapłacą między 1447 zł a 2207 zł. Natomiast ubezpieczenie Audi A4 również kupią taniej niż mieszkańcy Mazowsza, Śląska i Pomorza, bo od 1214 zł do 2611 zł.

Nie chcesz przepłacać? Skontaktuj się z nami i odwiedź nas na ul. Kościuszki 43/2 w Garwolinie, dobierzemy najtańszą polisę AC zgodnie z Twoimi wymaganiami.