Podczas zakupu polisy możemy dokupić dodatkowe opcje, które rozszerzą ochronę lub zapewnią inne świadczenia. Ale czy warto za nie dopłacić?

W odróżnieniu do ubezpieczenia OC, wszystkie inne proponowane ubezpieczenia jak AC, assistance, NNW, ubezpieczenie szyb i inne są ubezpieczeniami dobrowolnymi, dlatego też ich zakup powinien być przemyślany. Poniżej przedstawione zostały najpopularniejsze dodatki do OC i AC, oraz sytuacje, w których są one zbędne lub warto jest za dodatkową ochronę dopłacić.

Assistance

Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc w razie wypadku, awarii oraz kradzieży pojazdu. Bezgotówkowo świadczone są np.: holowanie do wskazanego warsztatu/miejsca, naprawa na miejscu zdarzenia, noclegi, transport kierowcy i osób z nim podróżujących oraz wynajem samochodu zastępczego. Zgłoszenie z tytułu assistance nie powoduje zwyżki składki ubezpieczenia! Należy jednak pamiętać, że najtańsze assistance może nie obejmować np. awarii pojazdu lub nie występuje w nim świadczenie samochodu zastępczego. Niektórzy ubezpieczyciele oferują do OC bez dopłaty assistance obejmujący holowanie/naprawę na miejscu zdarzenia w razie wypadku.

Ubezpieczenie assistance na pewno przyda się każdemu, kto np.: dużo jeździ, jeździ na dłuższych trasach, w przypadku awarii nie jest w stanie we własnym zakresie odholować pojazdu, samochód ma automatyczną skrzynię biegów, nie ma drugiego samochodu na wypadek awarii/wypadku/kradzieży. Przykładowe zakresy ubezpieczenia assistance zostały przedstawione TUTAJ.

NNW

Jest to dodatkowe świadczenie obejmujące trwałe następstwa nieszczęśliwych wypadków lub śmierć osób znajdujących się w pojeździe (kierowca i pasażerowie). Odszkodowanie jest tutaj wypłacane niezależnie od świadczeń wypłaconych z OC lub innych umów NNW. Świadczenie z NNW najczęściej wypłacane jest w wysokości odpowiadającej procentowemu uszczerbkowi, a w przypadku śmierci 100% lub jest kilkukrotnie zwiększane. Zawierane jest na określoną sumę.

Ochrona zniżek

W przypadku szkody pozwala na zachowanie wypracowanych zniżek. Może zostać dokupione do OC i AC. Należy jednak pamiętać, że ochrona zniżek obowiązuje tylko i wyłącznie w towarzystwie ubezpieczeniowych, w którym je wykupujemy i tylko na samochód, który ubezpieczamy. Dlatego też mając kilka pojazdów, ochronę zniżek należałoby wykupić na każdy z nich, aby ubezpieczenie było skuteczne.

Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczenie to obejmuje wszystkie szyby pojazdu. Można z niego skorzystać w przypadku wybicia, odprysku lub przy wystąpieniu uszkodzenia w wyniku działania czynników zewnętrznych, np.: gradobicie. Ochrona szyb jest także zapewniona w ubezpieczeniu AC, jednak zgłoszenie uszkodzenia szyby z AC, spowoduje utratę zniżek w AC. Zgłoszenie szkody z tytułu posiadanego ubezpieczenia szyb nie wpływa na przebieg ubezpieczenia.

Mini Casco (Smart Casco)

Jest to okrojona wersja ubezpieczenia Autocasco. Ubezpieczenie to może obejmować: kradzież pojazdu, szkodę całkowitą (ponad 70% wartości pojazdu), zniszczenie przez żywioły (np. pożar, zalanie) oraz szkody wynikłe ze zderzenia ze zwierzętami.

Ubezpieczenie opon

Gwarantuje pomoc w przypadku uszkodzenia opon lub kół. Zapewniona zostanie pomoc na miejscu (naprawa lub wymiana na koło zapasowe) lub naprawa w zakładzie wulkanizacyjnym. Ubezpieczenie czasami oferowane przy OC bez dodatkowej opłaty. Posiadanie koła zapasowego jest wymogiem świadczenia pomocy.

Ochrona prawna

Ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów niezbędnych do ochrony interesów ubezpieczonego, jak np.: wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego, opłaty sądowe, pomoc prawnika, lub też pomoc przy zawieranych umowach.

Zgubienie kluczyków i dokumentów

Gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku utraty kluczyków, dowodu rejestracyjnego lub tablic rejestracyjnych.

 

Po więcej informacji zapraszamy do naszego biura w Garwolinie na ul. Kościuszki 43/2 – obok poczty lub do kontaktu z naszymi pracownikami: tel. 604 407 094 i 880 782 828.